Vad är planning?

För mig handlar planning om att förstå kundens kund, eller om man så vill: plannern är konsumentens röst i marknadsföringsprocessen.

I en värld där “oljudet” (noise ratio) ökar och där oräkneliga kommersiella och icke-kommersiella meddelanden pockar på uppmärksamhet varje sekund så är relevansen viktigare än volymen. Helt enkelt: vad är det som intresserar den vi vill prata med? Hur vill han/hon bli tilltalad? Vilka preferenser har han/hon som kan skapa preferens och handling för det erbjudande som vi ska marknadsföra?

Svenska APG väljer att definiera det så här:

Plannerns jobb är att söka efter insikter, ta fram strategi och inspirera den kreativa processen så att kommunikationen gör sitt jobb. Att hitta tanken bakom idén, med andra ord.

En strukturerad historik och övergripande definition av planningbegreppet finns som pdf från APG – Account Planning Group.

Planning utvecklas ständigt och för många av oss har utvecklingen inneburit att vi väljer att vara egna konsulter för att kunna arbeta och ge de bästa insikterna utan att störas av de behov som kan förhindra marknadsföring på rätt sätt. Helt enkelt: ibland är det så att en planner måste säga “Gör ingenting.” eller “Ert erbjudande fungerar inte.”

Läs också den här posten om att vara planner: Ett personligt inlägg om planning

  • http://segerjohansson.blogspot.com/ Richard

    Hejsan Niclas. intressant läsning på din blogg.
    Hur tycker du som jobbar inom pr att en analysavdelning på en pr byrå (Prime PR med United minds till exempel, som kartlägger och undersöker kundbeteenden och marknadsförändringar etc etc), skiljer sig från planning department på reklambyråer. Dvs en analytiker på en pr byrå i jämförelse med en account planners arbete?

  • Niclas Strandh

    Jag hoppas att den inte är speciellt olik på de båda ställena. Problemet – som bland annat Jonas Söderström påpekar och som jag tenderar att hålla med om: att som planner anställd på en byrå (inte nödvändigtvis av) blir man en del av att hitta affären för byrån snarare än för kunden. Jag tror att flera av oss som ser planning som många gånger beroende av ett fritt förhållande till uppdragsgivarna (kund/byrå).
    Skillnaderna mellan reklam och PR minskar mer och mer, fr a då man ser på digitala utvecklingen där det många gånger handlar om att skapa buzz på andra sätt än tidigare.

  • Pingback: Deepedition » Vad gör du för något?

  • Pingback: Strandh.DigitalPR » Ett personligt inlägg om planning

  • Pingback: Deepedition » Skyll på praktikanten

  • Pingback: Frågor om mig! « Träningsglädje

  • Guest

    Hej Niclas,
    studerar just nu till AD och söker praktikplats. Har fått responsen (vid uppvisande av portfolio) att jag drar år planner-hållet och att jag tänker mer konceptuellt. Om jag nu skulle ut på arbetsmarknaden som planner ist.f. AD, vad innebär det? Skillnader i lön? Får man ta del av den kreativa processen och ta del av lösningar i olika projekt etc?

Switch to our mobile site